Kim jesteśmy
Fundacja SOK
Fundacja SOK zapewnia potrzebującym dzieciom bezpieczeństwo, poczucie sprawczości i nowe umiejętności życiowe.
Celem Fundacji SOK jest budowanie poczucia bezpieczeństwa i poszerzanie zakresu umiejętności życiowych wśród dzieci, szczególnie tych najbardziej potrzebujących wsparcia. Do naszej działalności podchodzimy z sercem, z biznesową rzetelnością i szybkością załogi ratowniczej – kochamy pracę na rzecz najmłodszych, wiemy jak mierzyć wyniki i nie marnujemy czasu, który nie czeka.
Tworzymy lepszy świat dla dzieci, które potrzebują wsparcia.
Wzmacniamy dzieci oraz dorosłych, na których mogą polegać.

Nazwa naszej fundacji – SOK – to skrót od słów samodzielność od kuchni, w których wybrzmiewa i nasz cel, i nasz sposób pomagania. Na początku działalności najczęściej posługiwaliśmy się pełną nazwą, ale dziś używamy akronimu, bo jest prostszy, szczególnie dla naszych darczyńców i partnerów za granicą. Podoba nam się, że w nazwie SOK wybrzmiewa i owocowy smak dzieciństwa, i pełen koloru optymizm, i „soczystość” pracy z sensem.
Czym się zajmujemy
Nasze Działania
Fundacja SOK powstała w roku 2018 by wspierać dzieci i młodzież w nabywaniu umiejętności życiowych, zwiększających samodzielność i poczucie sprawczości. Zaczynaliśmy od wzmacniania dzieci z pieczy zastępczej poprzez gotowanie, ale kiedy w Ukrainie wybuchła wojna, natychmiast odpowiedzieliśmy na nagłe wyzwanie dotarcia z pomocą do dzieci uchodźczych trafiających do polskich szkół.
Po zdiagnozowaniu potrzeb nauczycieli uczących w polskich szkołach opracowaliśmy program szkolenia z dziedziny nauczania języka polskiego jako obcego i rozwoju umiejętności psychospołecznych. To obszary umożliwiające skuteczną komunikację i współdziałanie z innymi, kontrolę nad swoimi emocjami i zachowaniem oraz pomagające w dostosowywaniu się do różnych sytuacji życiowych.
Od początku wojny prowadzimy działania wspierające integrację dzieci uchodźczych i budujące ich dobrostan emocjonalny. Dzięki skalowalnemu modelowi pomagania za pośrednictwem nauczycieli, w samym roku 2022 dotarliśmy do dwudziestu tysięcy ukraińskich dzieci przesiedlonych z powodu wojny do Polski.
Uchodźcy w Polskich Szkołach
Łączymy osoby potrzebujące z pomagającymi. Tworzymy interaktywne, skoncentrowane na uczniu, wysoce praktyczne i posiadające bezpośrednie zastosowanie warsztaty i kursy dla potrzebujących dzieci i ich opiekunów.
NAUCZYCIELI
DZIECI UCHODŹCZYCH
GODZIN SZKOLEŃ
Nasz Zespół
Zarząd Fundacji

Katia Roman

Iga Pietrusińska

Kamila Dembińska
Dział finansowo-administracyjny

Danuta Kowalska-Molak

Aleksandra Furgała
Dział projektowy

Natalia Ziętara

Natalia Wiaderna

Marta Miklińska
Wspieraj Fundację
Twój wkład pomoże nam zorganizować warsztaty, zapewnić odpowiednie zaplecze i materiały
Dane do przelewu:
Fundacja Samodzielność od Kuchni
ul. Rejtana 15 lok. B
02–516 Warszawa
KRS 0000718683
NIP 521 381 37 06
IBAN: PL51 1090 1043 0000 0001 5579 0566
BIC: WBKPPLPP